18+

Аржентина – Белгия

Публикувано на: 2014-07-05

Аржетина Белгия

Първият четвъртфинал от програмата на днешния ден на двадесетите световни футболни финали ще противопостави един срещу друг съставите на Аржентина и Белгия. Двубоят е на „Ещадио Насионал Мане Гаринча” в столицата Бразилия и е от 19:00 часа българско време, а главен съдия е италианецът Никола Рицоли.

Двукратният световен шампион Аржентина започна с победа участието си на Мондиала. „Гаучосите“ надиграха с 2:1 Босна и Херцеговина, но футболистите на Алехандро Сабея не впечатлиха особено много с представянето си, въпреки че са считани за един от фаворитите на Световното. Колебливото представяне на „Ла албиселесте” продължи и във втория им двубой срещу аутсайдера Иран. „Гаучосите” стигнаха до измъчена победа с гол в добавеното време на срещата, когато суперзвездата на тима Лионел Меси за пореден път измъкна родината си. Все пак Аржентина успя да завърши с три победи от три мача в своята група „F”. В последната си среща отново над всички бе Лео Меси, който вкара за първи път две попадения в мач на световно първенство за крайното 3:2 срещу Нигерия. С четирите си попадения до момента звездата на аржентинския национален отбор повтори постижението на Диего Марадона, който вкара четири гола поред за „гаучосите” на световното първенство през 1986 година в Мексико, когато за последно „Ла албиселесте“ триумфира с титлата.

На осминафиналите Аржентина отново накара милионите си привърженици да треперят до последно, но и този път съдбата бе на страната на южноамериканците, които победиха Швейцария с 1:0 след продължения. Единственото попадение падна в 118-ата минута, а героят този път бе Анхел Ди Мария.

Добрата новина за селекционерът на „гаучосите” Алехандро Сабея е, че нападателят Серхио Агуеро тренира наравно със съотборниците си и по всяка вероятност нападателят на английския шампион Манчестър Сити ще запише участие в мача с Белгия.

Белгия започна с трудна победа участието си на световното, след като обърна Алжир за крайното 2:1. Играчите на Марк Вилмотс стигнаха до победата срещу „пустинните лисици“ с попадения в последните двадесет минути на срещата, когато първо Фелаини с глава, а след това и Меертенс с туповен изстрел донесоха успеха на „червените дяволи”. В следващия си двубой белгийците отново победиха с много мъка сочения за основен претендент на тима състав на Русия с 1:0. Единственото попадение в срещата падна в 88-ата минута, а точен бе 19-годишният талант Дивок Ориги. В последната си среща от група „Н” белгийците спечелиха с 1:0 над Южна Корея. Треньорът Вилмотс заложи на доста от резервите, а в края на първата част белгийците останаха и с 10 човека на терена след червен картон за Стивън Дефур, но въпреки това стигнаха до успеха чрез попадение на Ян Вертонген в 78-ата минута, като по този начин „червените дяволи” оглавиха категорично с пълен точков актив групата.

На осминафиналите Белгия също се поизмъчи срещу тима на САЩ, но в крайна сметка „червените дяволи” триумфираха, печелейки с 2:1 след продължения. Кевин де Брюин и Ромелу Лукаку хвърлиха Белгия в екстаз, а въпреки неприятната загуба, “янките” за пореден път показаха характер и не се предадоха до последно.

Треньорът на Белгия Марк Вилмотс може да е обнадежден, защото капитанът Венсан Компани е напълно възстановен от травмата в слабините, както и другият централен бранител Томас Вермаелен. Аут за двубоя е само Антони Ванден Боре.

За последно двата отбора се срещнаха на полуфиналите на Световното в Мексико през 1986 г. и тогава Аржентина триумфира след два гола на легендата Диего Марадона, а впоследствие „гаучосите” триумфираха със своята втора и последна световна купа, побеждавайки на финала ФРГ с 3:2.