18+

Босна и Херцеговина – Иран

Публикувано на: 2014-06-25

Босна и Херцеговина, Иран, Един Джеко, Ашкан Дежага

В последен и на пръв поглед протоколен двубой един срещу друг на „Арена Фотне Нова” в Салвадор излизат отборите на Босна и Херцеговина и Иран. Балканците вече са без каквито и да е шансове за продължаване напред, а за азиатците надежда все още има, макар и почти илюзорна. Мачът е от 19:00 часа българско време и е поверен на испанеца Карлос Веласко Карбайо.

Босна и Херцеговина напуска по незаслужен начин първото си участие на световни футболни финали. Играчите на Сафет Сушич стартираха със загуба в дебюта си от двукратния световен шампион Аржентина с 2:1, като балканците оставиха доста добри впечатления и с малко повече късмет можеха да измъкнат поне точка в двубоя срещу именития си опонент. В следващия си двубой срещу Нигерия Босна и Херцеговина отново претърпя поражение, но този път с 1:0, което се оказа достатъчно за отпадането на тима. Двубоят срещу „суперорлите” отново ще се запомни най-вече с дискусионните съдийски решения. Гол на Един Джеко беше отменен в средата на първото полувреме заради отсъдена несъществуваща засада. Босненците имаха също така претенции за фаул в атака при гола на нигерийците, но те не бяха взети под внимание.

Отборът на Иран бе на три минути от това да поднесе сензацията в група „F”. „Персийците” загубиха драматично последния си двубой срещу Аржентина след прекрасен гол на суперзвездата на „гаучосите” Лео Меси в 91-ата минута. Няколко минути преди края нападателят на Иран Джоочанеджад излезе сам срещу стража на „Ла албиселесте” Серхио Ромеро, но не успя да вкара, а преди това съдията не отсъди чиста дузпа за иранците за нарушение срещу Ашкан Дежага. За да се класира Иран на осминафиналите, отборът трябва да победи Босна и Херцеговина с три гола разлика, а в същото време Аржентина трябва да постигне успех над Нигерия.

И в двата отбора няма липсващи състезатели преди днешния двубой помежду им.