18+

Бразилия – Колумбия

Публикувано на: 2014-07-04

Бразилия Колумбия

Вторият мач от четвъртфиналите на Мондиал 2014 ще е очакваният с голям интерес регионален южноамерикански сблъсък между домакина Бразилия и състава на Колумбия. Испанецът Карлос Веласко Карбайо ще изведе двата отбора на терена на „Ещадио Кастелао” във Форталеза от 23:00 часа българско време, а двубоят е до такава степен очакван в Колумбия, че дори президентът на страната Хуан Мануел Сантос издаде указ, с който обяви петъчния 4-ти юли за неработен ден, за да могат повече хора да гледат мача срещу Бразилия.

Бразилия е единственият тим в света, участвал във финалите на всички световни първенства, както и отборът, който може да се похвали с рекордните пет световни титли – 1958, 1962, 1970, 1994, 2002 г. „Кариоките” стартираха с трудна победа над отбора на Хърватска с 3:1 след два гола на Неймар, вторият от които дойде в 71-ата минута след несъществуваща дузпа, която японският съдия Юичи Нишимура отсъди за съприкосновение на Деян Ловрен срещу Фред.  В следващия си двубой „селесао” не успя да победи състава на Мексико и двубоят завърши наравно 0:0, като над всички в мача бе стражът на „ацтеките” Гийермо Очоа, който спаси всичко, което можеше. В последната си среща от група „А” „селесао” победи с 4:1 Камерун и с актив от седем точки, но с по-добра голова разлика 7:2 изпревари Мексико.

На четвъртфиналите Бразилия се поизмъчи много срещу Чили, но в крайна сметка късметът бе на страната на „златистите”, които елиминираха своя опонент след дузпи. В редовното време и продълженията двубоят завърши 1:1 след попадения на Давид Луис и Алексис Санчес. Чили пък пропиля уникалната възможност да матира бразилците, когато в последната 120-та минута на второто продължение резервата Пиния излезе на стрелкова позиция, но ударът му разтресе горната греда. Така се стигна до изпълнението на 11-метровите наказателни удари, при които Жулио Сезар доказа защо, въпреки 34-те си години, е избор № 1 на вратата на „селесао”.

Селекционерът Луиш Фелипе Сколари няма да може да разчита само на наказаният Луис Густаво, а радостната вест за цяла Бразилия е, че Неймар ще вземе участие в мача с Колумбия.

Отборът на Колумбия си гарантира по категоричен начин участието във фазата на директните елиминации. Южноамериканците постигнаха пълен точков актив в своята група „С” с трите си победи от три срещи. Колумбия победи Гърция с 3:0 в първия си мач, а след това последва и най-трудния успех в групата, който дойде срещу Кот д’Ивоар с 2:1. В последния си мач играчите на Хосе Пекерман победиха и Япония с 4:1. Двубоят ще се запомни с историческото участие на 43-годишната легенда Фарид Мондрагон, който влезе в игра в края на мача и се превърна в най-възрастния футболист, участвал на световно първенство.

На осминафиналите Колумбия победи Уругвай с 2:0, а в герой се превърна Хамес Родригес, който оглави еднолично голмайсторската класация на световното, след като до момента пет попадения на сметката си. Селекционерът Хосе Пекерман ще може да разчита на всички свои играчи.

Двата отбора имат дълго съперничество помежду си, тъй като са в една и съща квалификационна зона – КОНМЕБОЛ, но въпреки това не са се изправяли никога до този момент един срещу друг в официален двубой от световно първенство.

Прогноза: 2 draw no bet