18+

Бразилия – Германия

Публикувано на: 2014-07-08

Бразилия Германия

Двадесетите световни футболни финали настъпват към своята кулминация. Довечера, от 23:00 часа българско време, ще се изиграе първият полуфинал от Мондиал 2014, а един срещу друг на “Ещадио Минейрао” в Бело Оризонте ще застанат два от колосите на най-великата игра – Бразилия и Германия. Двубоят е поверен на мексиканеца Марко Родригес, който стана известен преди няколко седмици с това, че не видя ухапването на Луис Суарес над Джорджио Киелини.

Домакинът Бразилия е единственият тим в света, участвал във финалите на всички световни първенства, както и отборът, който може да се похвали с рекордните пет световни титли – 1958, 1962, 1970, 1994, 2002 г. „Кариоките” стартираха с трудна победа над отбора на Хърватска с 3:1.  В следващия си двубой „селесао” не успя да победи състава на Мексико и двубоят завърши наравно 0:0, като над всички в мача бе стражът на „ацтеките” Гийермо Очоа, който спаси всичко, което можеше. В последната си среща от група „А” „селесао” победи с 4:1 Камерун.

На четвъртфиналите Бразилия се поизмъчи много срещу Чили, но в крайна сметка късметът бе на страната на „златистите”, които елиминираха своя опонент след дузпи. В редовното време и продълженията двубоят завърши 1:1 след попадения на Давид Луис и Алексис Санчес. Чили пък пропиля уникалната възможност да матира бразилците, когато в последната 120-та минута на второто продължение резервата Пиния излезе на стрелкова позиция, но ударът му разтресе горната греда. Така се стигна до изпълнението на 11-метровите наказателни удари, при които Жулио Сезар доказа защо, въпреки 34-те си години, е избор № 1 на вратата на „селесао”.

На осминафиналите Бразилия се изправи срещу състава на Колумбия, като редица специалисти дори предричаха крах за петкратния световен първенец. Възпитаниците на Луиш Фелипе Сколари обаче затвориха устите на критиците си и изиграха най-добрия си мач от началото на надпреварата. В седмата минута капитанът на тима Тиаго Силва се разписа, след като беше оставен непокрит. Колумбийците отвърнаха с натиск, който не даде резултат. Двубоят продължи да тече на високи обороти и се стигна до 69-ата минута, когато Давид Луиш след феноменално изпълнен пряк свободен удар удвои за родината си, а малко по-късно голмайсторът до момента до момента на Мондиала Хамес Родригес намали резултата след точно изпълнена дузпа, но силите на колумбийците не стигнаха за обрат.

Радостта от важната победа на Бразилия не бе пълна, тъй като “селесао” понесе сериозен удар, тъй като две минути преди края на срещата звездата на тима Неймар получи тежка травма в гърба след удар с коляно от страна на Сунига, а след направения преглед стана ясно, че нападателят има счупване в третия прешлен на гърба, и няма да се възстанови не само за полуфинала, но дори и за евентуален финал. За капак на всичко капитанът Тиаго Силва е наказан заради натрупани жълти картони.

Германия стартира участието си на Мондиала с ударно 4:0 над Португалия. Във втория си двубой трикратният световен шампион бе на косъм от това да допусне шокираща загуба от Гана. Двата отбора предложиха истински спектакъл, който завърши без победител за крайното 2:2. В последния си мач от груповата фаза Германия надви с 1:0 САЩ.

На осминафиналите Бундестима се наложи трудна над Алжир с 2:1 след продължения. Андре Шюрле откри резултата в 92-ата минута, а в 119-ата Месут Йозил добави втори гол. Отново над всички в двубоя бе вратарят на Алжир Райс Мболи, който изигра поредния си страхотен мач, а след края на срещата стражът на софийския ЦСКА бе избран напълно заслужено и за играч на мача.

На четвъртфиналите Германия победи Франция с 1:0. Единственото попадение в срещата падна в началото на първата част, когато след центриране от фаул на Тони Кроос бранителят на Борусия Дортмунд Матс Хумелс отбеляза красив гол с глава във вратата, пазена от Уго Лорис. Шкодран Мустафи продължава да лекува контузия и отново няма да е на разположение за мача с Бразилия, а целият състав на “маншафта” иска да постигне реванш над “кариоките” заради загубения финал на световното в Япония преди 12 години, когато немците сведоха глави след загуба с 2:0.

Прогноза: 2 draw no bet