18+

Бразилия – Холандия

Публикувано на: 2014-07-11

Бразилия Холандия

В съботната вечер, от 23:00 часа българско време, ще се изграе предпоследният мач от програмата на двадесетите световни футболни финали. Един срещу друг се изправят съставите на Бразилия и Холандия, които им се наложи да преглътнат горчивината от отпадането в подножението на върха. Двубоят на „Ещадио Насионал Мане Гаринча” е поверен на алжиреца Джамел Хаймуди.

Националният отбор на Бразилия, най-титулуваният състав в историята на световните футболни финали, настоящата страна-домакин на форума, се лиши с мечтата си за триумф по позорен начин. Петркатният световен шампион бе буквално премазан от Германия на полуфиналите с позорното 1:7. „Селесао” буквално не знаеше къде се намира и какво се случва на терена в Бело Оризонте, като дори на полувремето на срещата, когато резултатът беше 0:5, немските национали се разбрали да не унижават допълнително бразилците и затова може би през втората част им вкараха „само” два гола. Катастрофалното поражение е най-голямата загуба в историята на бразилския национален отбор по футбол и със сигурност „кариоките” са със свален гард преди мача за 3/4-то място.

Иначе „златистите” стартираха с трудна победа над отбора на Хърватска с 3:1.  В следващия си двубой „селесао” не успя да победи състава на Мексико и двубоят завърши наравно 0:0. В последната си среща от група „А” „селесао” победи с 4:1 Камерун. На четвъртфиналите Бразилия се поизмъчи много срещу Чили, но в крайна сметка късметът бе на страната на „кариоките”, които елиминираха своя опонент след дузпи. В редовното време и продълженията двубоят завърши 1:1 след попадения на Давид Луис и Алексис Санчес. Чили пък пропиля уникалната възможност да матира бразилците, когато в последната 120-та минута на второто продължение резервата Пиния излезе на стрелкова позиция, но ударът му разтресе горната греда. На осминафиналите Бразилия се изправи срещу състава на Колумбия, като редица специалисти дори предричаха крах за петкратния световен първенец. Възпитаниците на Луиш Фелипе Сколари обаче затвориха устите на критиците си и изиграха най-добрия си мач от началото на надпреварата, побеждавайки с 2:1, но след това, както вече стана ясно, бързо бяха върнати в реалността след краха срещу Германия.

За двубоя с Холандия контузен е само звездата на „селесао” Неймар, като лекарите заявиха, че възстановяването на нападателя върви много добре.

Холандия също се издъни на полуфиналите. Този път „лалетата” сведоха глава пред Аржентина, като футболистите от Ниската земя отново докараха мача до дузпи, но този път на вратата за наказателните удари не бе Тим Крул, тъй като Луис Ван Гаал бе изчерпал лимита си от смени. След скучен мач, предложил на феновете малко положения пред двете врати, „гаучосите” се оказаха по-концентрирани при изпълнението на дузпите, като всички футболисти отбелязаха, а стражът на Аржентина Серхио Ромеро отрази ударите на Рон Влаар и Уесли Снайдер. Така холандците се лишиха за пореден път от мечтата си за световната купа.

Иначе Холандия завърши като лидер в група „В”. Футболистите на Луис ван Гаал записаха три победи от три мача. Холандия унизи все още действащия, макар и детрониран, световен шампион Испания с 5:1 на старта на Мондиала. Герои за „лалетата” бяха двете големи звезди Робин ван Перси и Ариен Робен. Нападателят на Манчестър Юнайтед и крилото на Байерн Мюнхен забиха по два гола във вратата на Икер Касийяс, с които записаха имената си в историята като първите холандски футболисти, отбелязвали попадения на финалите на три световни първенства. В следващия си мач Холандия записа труден успех аутсайдера Австралия с 2:3, като дори можеха и да не стигнат до точката в мача, ако „кенгурата” бяха по-концентрирани в наказателното поле на холандците. В  последния си двубой от групата Холандия победи Чили с 2:0. На осминафиналите „оранжевите” постигнаха късен обрат над отбора на Мексико с 2:1.

На четвъртфиналите „лалетата” хвърлиха бая усилия срещу приятната изненада Коста Рика. Срещата обаче дълго време ще се помни най-вече с гениалното решение на селекционера на Холандия Луис Ван Гаал, който в 120-ата минута смени титулярния вратар Силенсен, за да пусне резервата Тим Крул. Стражът на Нюкасъл спаси ударите на Браян Руис и Майкъл Умана, като при останалите дузпи всеки път уцели ъгъла на изпълнение.

Двата отбора са се изправяли един срещу друг на световни първенства четири пъти. През 1974 г. Холандия побеждава с 2:0 в груповата фаза, а на четвъртфиналите през 1994 г. Бразилия се налага с 3:2. На световното във Франция през 1998 г. „кариоките” пак се изправят срещу „лалетата” и отново побеждават с 4:2 след изпълнение на дузпи. Последният сблъсък на ниво Мондиал бе на форума в ЮАР преди 4 години, когато на четвъртфиналите Холандия елиминира Бразилия с 2:1.

Прогноза: Гол/гол