18+

Коста Рика – Гърция

Публикувано на: 2014-06-29

Коста Рика

Четвъртият осминафинален двубой на Мондиала и втори от програмата на неделния ден ще противопостави един срещу друг съставите на Коста Рика и Гърция. Двубоят на стадион „Арена Пернамбуко” в Ресифе от 23:00 часа българско време и е поверен на австралиеца Бен Уилиамс.

Отборът на Коста Рика продължава да смайва футболната общественост по света. Соченият преди началото на Мондиала за боксова круша в група „D” тим опроверга всички свои критици и завърши на първо място т.нар. „група на смъртта” без нито една загуба. Възпитаниците Хорхе Луис Пинто започнаха похода си първо с изразителна победа над бронзовия медалист от последните финали отбор на Уругвай, побеждавайки „урусите” с 3:1 преди да дойде черешката на тортата, когато костариканците се наложиха с 1:0 и над фаворита четирикратен световен шампион Италия.  Единственото попадение в срещата бе дело на капитана Браян Руис, който се разписа с глава в самия край на първата част, а минута по-рано главният рефер не отсъди чиста дузпа за централноамериканската държава. Победният гол на „лос тикос” изхвърли Англия от турнира още преди мача между двата тима. Преди днешния мач срещу Гърция централноамериканската държава успя да повтори най-доброто постижение в своята история, а именно осминафинала от световното първенство през 1990 година. Последният двубой на Коста Рика бе срещу безславно отпадналия отбор на Англия, а мачът с „трите лъва” завърши 0:0. За предстоящия сблъсък с Гърция селекционерът Хорхе Луис Пинто може да разчита на всички свои футболисти.

Репрезентацията на Гърция пък успя за пръв път в своята история  да прескочи груповата фаза на световни финали. След тежката загуба от Колумбия с 3:0 в първия мач на Мондиала едва ли бяха много тези, които мислеха, че играчите на Фернандо Сантуш ще успеят да прескочат своята група „С”. Последва скучно нулево равенство с Япония, а в последния си мач „елините” се налжохиа с 2:1 над Кот д’Ивоар след доста спорна дузпа в добавеното време на мача. Гърция откри резултата в срещата чрез Андреас Самарис в 42-ата минута, но Вилфред Бони изравни в 74-ата минута. В добавеното време на мача обаче Йоргос Самарас падна доста артистично в наказателното поле и убеди съдията да посочи бялата точка, след което сам се нае да изпълни наказателния удар и доведе нещата до крайното 2:1. За двубоя с Коста Рика аут поради контузия е Панайотис Коне, а под въпрос е титулярният страж Орестис Карнезис.