Франция – Германия

Публикувано на: 2014-07-04

karim-benzema

Първият четвъртфинален сблъсък на Мондиал 2014 ще бъде единственото европейско дерби. Един срещу друг на митичния „Маракана” в Рио де Жанейро се изправят Франция и Германия. Целта пред двата отбора е спечелването на световната купа. Двубоят е от 19:00 часа българско време и е поверен на аржентинеца Нестор Питана.

Отборът на Франция постигна убедителна победа с 3:0 над Хондурас в първия си мач на Мондиала. В следващия си двубой „петлите” разбиха Швейцария с 5:2, като всичките попадения бяха дело на различни футболисти. В последната си среща от групата играчите на Дидие Дешан завършиха 0:0 със състава на Еквадор.

На осминафиналите Франция се наложи с 2:0 над състава на Нигерия. „Петлите” бяха по-добрият отбор на терена, особено през вторите 45 минути, а първият гол падна в 79-ата минута, когато блестящият до този момент страж на „суперорлите” Винсент Ениама първо успя майсторски да отрази удар на Бензема от няколко метра, като изби в корнер, но при последвалото центриране вратарят увисна и само леко отклони топката към Пол Погба, който с глава я насочи в мрежата за 1:0. В заключителните секунди на мача пък Джоузеф Йобо си отбеляза автогол за крайното 2:0.

Селекционерът на френския национален отбор по футбол Дидие Дешан ще може да разчита всички свои футболисти за мача с немците, като на 100% готов е и титулярният защитник Мамаду Сако.

Германия стартира участието си на Мондиала с ударно 4:0 над Португалия. В герой за „маншафта” се превърна Томас Мюлер, който заби хеттрик в мрежата на иберийците, а едно попадение добави Хумелс. В същото време Германия стана първият отбор, който изигра 100 мача на световни първенства. Във втория си двубой трикратният световен шампион бе на косъм от това да допусне шокираща загуба от Гана. Двата отбора предложиха истински спектакъл, който завърши без победител за крайното 2:2. В последния си мач от груповата фаза Германия надви с 1:0 САЩ. Голмайсторът от последното световно първенство Томас Мюлер вкара своя четвърти гол на Мондиала. Нападателят на Байерн Мюнхен има вече девет гола от девет срещи на световни финали.

На осминафиналите Бундестима се наложи трудна над Алжир с 2:1 след продължения. Андре Шюрле откри резултата в 92-ата минута, а в 119-ата Месут Йозил добави втори гол. В допълнителното време пък Абделмумене Джабу матира Нойер, но „пустинните лисици” не успяха да стигнат до чудото. Отново над всички в двубоя бе вратарят на Алжир Райс Мболи, който изигра поредния си страхотен мач, а след края на срещата стражът на софийския ЦСКА бе избран напълно заслужено и за играч на мача. За мача с Франция аут поради травма е Шкодран Мустафи.

Двата отбора са изиграли общо 25 мача, а статистиката е с лек превес на страната на Германия – 11 победи има Бундестима, срещу 9 успеха за Франция, а  5 от двубоите не са излъчили победител. Последните седем мача между двата отбора са в контроли, а предимството пък в този случай е на страната на „петлите” – 5 победи, 1 равенство и 1 поражение, но пък немците се представят по-добре в официалните двубои. Горчивите спомени пък във Франция за двата поред загубени полуфинала от Германия на световните първенства през 1982 и 1986 г. са все още живи.

Прогноза: Гол/гол