18+

Германия – Алжир

Публикувано на: 2014-06-30

Германия Алжир

Във втория осминафинал от програмата на днешния ден един срещу друг се изправят Германия и Алжир. Двубоят на “Ещадио Бейра-Мар” в Порто Алегре от 23:00 часа вечерта българско време и е поверен на Сандро Ричи от Бразилия.

Германия стартира участието си на Мондиала с ударно 4:0 над Португалия в един от очакваните с най-голям интерес двубои от първия кръг на груповата фаза. В герой за „маншафта” се превърна Томас Мюлер, който заби хеттрик в мрежата на иберийците, а едно попадение добави Хумелс. В същото време Германия стана първият отбор, който изигра 100 мача на световни първенства. Във втория си двубой трикратният световен шампион бе на косъм от това да допусне шокираща загуба от Гана в предишния си мач. Двата отбора предложиха истински спектакъл, който завърши без победител за крайното 2:2. емците поведоха чрез Гьотце в началото на втората част, но бяха стъписани, когато Андре Аю и Гиан отбелязаха за обрата. При 2:1 в полза за африканците Джордан Аю и брат му Андре Аю направиха сериозни пропуски, които бяха наказани. В 71-ата минута Мирослав Клозе заби своето 15-то попадение на световни футболни финали, с което роденият в град Ополе нападател изравни рекорда на Роналдо. В последния си мач Германия надви с 1:0 САЩ. Голмайсторът от последното световно първенство Томас Мюлер вкара своя четвърти гол на Мондиала, като по този начин вече има четири попадения на сметката си до момента, с които се изравни с Неймар и Лионел Меси на върха при реализаторите. Звездата на Байерн Мюнхен има вече девет гола от девет срещи на световни финали. За осминафиналния двубой аут поради разтежение е нападателят Лукас Подолски.

Отборът на Алжир успя за първи път в своята история да се класира за фазата на елиминациите на световни първенства. Играчите на Вахид Халилходжич завършиха на второ място в своята група „Н”, като в решителния последен двубой изхвърлиха състава на Русия след равенство 1:1, което се оказа достатъчно за „пустинните лисици”. Русия поведе чрез Александър Кокорин, който се разписа още в 6-ата минута след перфектно центриране на левия бек Дмитрий Комбаров, но в 60-ата Ислам Слимани изравни след неразчетено излизане на Игор Акинфеев. Националният отбор на Алжир загуби първия си двубой от група „Н” срещу фаворита Белгия с 2:1. „Пустинните лисици” прекъснаха серия от 28 години без гол на световни финали, след като не се бяха разписвали в пет поредни мача, равнявайки се на 506 игрови минути. Иначе Фегули реализира от дузпа срещу Белгия в първия мач на отбора, като това бе първо попадение за африканците от Мондиала през 1986 година насам при равенството 1:1 със Северна Ирландия. Възпитаниците на Вахид Халилходжич демонстрираха много добър футбол. В следващия си мач обаче „пустинните лисици“ изнесоха истински рецитал на състава на Южна Корея и победиха с категоричното 4:2. Победата на алжирците бе първа за тях на световно първенство от 1982 година и е историческа, защото до момента нито един отбор от Африка не беше вкарвал 4 гола в един мач на Мондиал. В герои за своята родина се превърнаха Слимани, Алиш, Джебу и Брахими.

Прогноза: Победа за Германия с два гола разлика