18+

Германия – Аржентина

Публикувано на: 2014-07-12

Германия Аржентина

В неделя вечер ще се състои апогеят на двадесетите световни футболни финали. От 22:00 часа българско време на митичния „Маракана” в Рио де Жанейро италианският съдия Никола Рицоли ще изведе на терена националните отбори на Германия и Аржентина, които ще определят новия футболен властелин на планетата.

Германия се е запътила към своята четвърта световна титла. Редица букмейкъри и специалисти смятат Бундестима за фаворит след гаврата, която играчите на Йоаким Льов си направиха с домакина Бразилия, унижавайки „селесао” със 7:1.  Мирослав Клозе задмина Роналдо и вече е човекът с най-много попадения на Мондиали – 16. „Кариоките” пък инкасираха най-срамната си загуба на световни първенства, като за това спомогнаха Мюлер, Клозе, Кедира и на два пъти Тони Кроос и Андре Шурле.

Сега цяла Германия очаква националният отбор да се завърне в Берлин със световната купа, която ще бъде четвърта в историята на Бундестима след титлите през 1954, 1974 и 1990 г.

Иначе немците стартираха участието си на Мондиала с ударно 4:0 над Португалия. Във втория си двубой трикратният световен шампион бе на косъм от това да допусне шокираща загуба от Гана. Двата отбора предложиха истински спектакъл, който завърши без победител за крайното 2:2. В последния си мач от груповата фаза Германия надви с 1:0 САЩ.

На осминафиналите Бундестима се наложи трудна над Алжир с 2:1 след продължения. На четвъртфиналите Германия победи Франция с 1:0. Единственото попадение в срещата падна в началото на първата част, когато след центриране от фаул на Тони Кроос бранителят на Борусия Дортмунд Матс Хумелс отбеляза красив гол с глава във вратата, пазена от Уго Лорис.

За финала селекционерът Йоаким Льов няма да може да разчита на контузения Шкодран Мустафи.

Аржентина пък ще играе за световната купа след 24-годишно чакане. За последно „гаучосите” спореха за трофея през 1990 г., но тогава загубиха именно срещу Германия финала на „Стадио Олимпико” в Рим с 1:0, а за капак на всичко тимът не успяваше на следващите пет световни първенства да стигне и до полуфиналите. Сега обаче “гаучосите” ще са още по-мотивирани, ако успеят да триумфират на “Маракана” – в сърцето на футбола на техния най-голям съперник Бразилия, който даже няма да може да участва в двубоя за титлата.

„Ла албиселесте” си осигури участието за решителния мач, след като на полуфиналите тимът победи Холандия след изпълнение на дузпи. В герой при изпълнението на наказателните удари се превърна стражът Серхио Ромеро, който спаси дузпите на Влаар и Снайдер.

Иначе двукратният световен шампион Аржентина започна с победа участието си на Мондиала. „Гаучосите“ надиграха с 2:1 Босна и Херцеговина, но футболистите на Алехандро Сабея не впечатлиха особено много с представянето си. Колебливото представяне на „Ла албиселесте” продължи и във втория им двубой срещу аутсайдера Иран. „Гаучосите” стигнаха до измъчена победа с гол в добавеното време на срещата, когато суперзвездата на тима Лионел Меси за пореден път измъкна родината си. Аржентина успя да завърши с три победи от три мача в своята група „F”. В последната си среща отново над всички бе Лео Меси, който вкара за първи път две попадения в мач на световно първенство за крайното 3:2 срещу Нигерия.

На осминафиналите Аржентина отново накара милионите си привърженици да треперят до последно, но и този път съдбата бе на страната на южноамериканците, които победиха Швейцария с 1:0 след продължения. Единственото попадение падна в 118-ата минута, а героят този път бе Анхел Ди Мария. На четвъртфиналите Аржентина отново не блесна особено много, но въпреки това пак победи Белгия с 1:0, а победното попадение падна в самото начало на срещата, когато Игуаин от границата на наказателното поле се разписа.

В лагера на Аржентина до последно ще се надяват крилото Анхел Ди Мария да успее да се възстанови от травмата, която получи срещу Белгия.

Двата отбора се изправят за пръв път на фаза световно първенство през 1958 г., когато Германия печели с 3:1. На Мондиала в Англия през 1966 г. пък срещата завършва 0:0. На финала на турнира в Мексико през 1986 г. Аржентина печели втората си и последна до момента световна купа, побеждавайки с 3:2, но още на следващото световно първенство в Италия четири години по-късно Германия триумфира с третата си купа, печелейки с 1:0. На четвъртфиналите през 2006 г. Бундестима елиминира „гаучосите” с 4:2 след изпълнение на дузпи и 1:1 в редовното време, а на последното световно в ЮАР преди четири години немците разбиват Аржентина на Диего Марадно с 4:0 отново на четвъртфиналите.