18+

Холандия – Аржентина

Публикувано на: 2014-07-09

Холандия Аржентина

Вторият полуфинален сблъсък ще определи последния отбор, който ще се класира за решителния мач за световната купа. Един срещу друг на стадион „Арена Коринтианс” в Сао Пауло се изправят Холандия и Аржентина. Срещата е от 23:00 часа вечерта българско време и е поверена на най-реномирания турски съдия Джунейт Чакър.

Холандия завърши като лидер в група „В”. Футболистите на Луис ван Гаал записаха три победи от три мача. Холандия унизи все още действащия, макар и детрониран, световен шампион Испания с 5:1 на старта на Мондиала. Герои за „лалетата” бяха двете големи звезди Робин ван Перси и Ариен Робен. Нападателят на Манчестър Юнайтед и крилото на Байерн Мюнхен забиха по два гола във вратата на Икер Касийяс, с които записаха имената си в историята като първите холандски футболисти, отбелязвали попадения на финалите на три световни първенства. В следващия си мач Холандия записа труден успех аутсайдера Австралия с 2:3, като дори можеха и да не стигнат до точката в мача, ако „кенгурата” бяха по-концентрирани в наказателното поле на холандците. В  последния си двубой от групата Холандия победи Чили с 2:0.

На осминафиналите „оранжевите” постигнаха късен обрат над отбора на Мексико с 2:1. В 88-ата минута Уесли Снайдер с воле от близка дистанция не остави шанс на Очоа, а във втората минута на даденото от съдията продължение Клаас Ян Хунтелаар се разписа от дузпа за нарушение срещу Робен.

На четвъртфиналите „лалетата” хвърлиха бая усилия срещу приятната изненада Коста Рика. Мачът завърши 0:0 в редовното време и продълженията, като холандците можеха да решят двубоя много по-рано и да си спестят главоболията, но на няколко пъти гредите им попречиха, както и блестящите изяви на стража на Коста Рика Кейлор Навас. Срещата обаче дълго време ще се помни най-вече с гениалното решение на селекционера на Холандия Луис Ван Гаал, който в 120-ата минута смени титулярния вратар Силенсен, за да пусне резервата Тим Крул. Стражът на Нюкасъл спаси ударите на Браян Руис и Майкъл Умана, като при останалите дузпи всеки път уцели ъгъла на изпълнение. След срещата Ван Гаал заяви, че е пазил в пълна тайна този си свой ход и че разполага с великолепни вратари в лицето на Силенсен, Ворм и Крул, но последният е най-добър що се отнася до дузпите.

За мача с Аржентина от травми се оплакват Рон Влаар, Найджъл де Йонг и Лерой Фер. Влаар е с болки в коляното, Де Йонг има мускулно разкъсване в областта на адукторите, а Фер страда от контузия на подколяновото сухожилие.

Двукратният световен шампион Аржентина започна с победа участието си на Мондиала. „Гаучосите“ надиграха с 2:1 Босна и Херцеговина, но футболистите на Алехандро Сабея не впечатлиха особено много с представянето си. Колебливото представяне на „Ла албиселесте” продължи и във втория им двубой срещу аутсайдера Иран. „Гаучосите” стигнаха до измъчена победа с гол в добавеното време на срещата, когато суперзвездата на тима Лионел Меси за пореден път измъкна родината си. Все пак Аржентина успя да завърши с три победи от три мача в своята група „F”. В последната си среща отново над всички бе Лео Меси, който вкара за първи път две попадения в мач на световно първенство за крайното 3:2 срещу Нигерия. С четирите си попадения до момента звездата на аржентинския национален отбор повтори постижението на Диего Марадона, който вкара четири гола поред за „гаучосите” на световното първенство през 1986 година в Мексико, когато за последно „Ла албиселесте“ триумфира с титлата.

На осминафиналите Аржентина отново накара милионите си привърженици да треперят до последно, но и този път съдбата бе на страната на южноамериканците, които победиха Швейцария с 1:0 след продължения. Единственото попадение падна в 118-ата минута, а героят този път бе Анхел Ди Мария.

На четвъртфиналите Аржентина отново не блесна особено много, но въпреки това пак победи и за пръв път от 24 години ще играе отново на полуфинал на световни финали. „Гаучосите” се наложиха с 1:0 над Белгия, а победното попадение падна в самото начало на срещата, когато Игуаин от границата на наказателното поле се разписа. Лошата новина за тима е, че един от най-добрите футболисти в лицето на Анхел Ди Мария няма да може да играе повече на Мондиала за родината си, тъй като получи разкъсване на мускулни влакна в бедрото на десния крак.