18+

Холандия – Коста Рика

Публикувано на: 2014-07-05

Холандия Коста Рика

Холандия и Коста Рика ще излъчат последния полуфиналист на Мондиал 2014. В историческия първи сблъсък помежду им двата състава ще се изправят от 23:00 часа българско време на „Арена Фонте Нова” в Салвадор, а двубоят е поверен на Равшан Ирматов от Узбекистан.

Холандия завърши като лидер в група „В”. Футболистите на Луис ван Гаал записаха три победи от три мача. Холандия унизи все още действащия, макар и детрониран, световен шампион Испания с 5:1 на старта на Мондиала. Герои за „лалетата” бяха двете големи звезди Робин ван Перси и Ариен Робен. Нападателят на Манчестър Юнайтед и крилото на Байерн Мюнхен забиха по два гола във вратата на Икер Касийяс, с които записаха имената си в историята като първите холандски футболисти, отбелязвали попадения на финалите на три световни първенства. В следващия си мач Холандия записа труден успех аутсайдера Австралия с 2:3, като дори можеха и да не стигнат до точката в мача, ако „кенгурата” бяха по-концентрирани в наказателното поле на холандците. В  последния си двубой от групата Холандия победи Чили с 2:0.

На осминафиналите „оранжевите” постигнаха късен обрат над отбора на Мексико с 2:1. „Ацтеките” откриха резултата в началото на втората част, когато Джовани дос Сантос с прекрасен удар от въздуха от 23 метра матира Силесен. В 88-ата минута обаче Уесли Снайдер с воле от близка дистанция не остави шанс на Очоа. В 92-ата минута Робен бе фаулиран в наказателно поле от Рафаел Маркес и съдията отсъди дузпа. Зад топката застана Хунтелаар, който не трепна и отбеляза за крайното 2:1.

Халфът Найджъл де Йонг няма да бъде на разположение на Луис Ван Гаал, след като получи мускулна травма в мача срещу Мексико.

Отборът на Коста Рика продължава да смайва футболната общественост по света. Соченият преди началото на Мондиала за боксова круша в група „D” тим опроверга всички свои критици и завърши на първо място т.нар. „група на смъртта” без нито една загуба. Възпитаниците Хорхе Луис Пинто започнаха похода си първо с изразителна победа над бронзовия медалист от последните финали отбор на Уругвай, побеждавайки „урусите” с 3:1 преди да дойде черешката на тортата, когато костариканците се наложиха с 1:0 и над фаворита четирикратен световен шампион Италия.  Единственото попадение в срещата бе дело на капитана Браян Руис, който се разписа с глава в самия край на първата част. Победният гол на „лос тикос” изхвърли Англия от турнира още преди мача между двата тима, а срещата срещу „трите лъва” завърши 0:0.

На осминафиналите Коста Рика елиминира и Гърция след изпълнение на дузпи. Браян Руис изведе родината си напред в резултата, но в 66-ата минута Оскар Дуарте бе изгонен за втори жълт картон и остави Коста Рика с човек по-малко на терена. Гърците успяха да изравнят в последната минута на двубоя, когато Сократис Папастатопулос отбеляза. В продълженията нов гол не падна, а на дузпите Коста Рика спечели, след като Гекас не успя да реализира един от наказателни удари.

За историческия първи четвъртфинал на Коста Рика срещу Холандия селекционерът Хорхе Луис Пито няма да може да разчита на наказания Дуарте, а Рой Милър е контузен.